+ 48 222 309 900 Numer SOS – Linia Pomocy Pokrzywdzonym
Jesteś ofiarą przestępstwa? Świadkiem? Doznajesz przemocy np. w rodzinie? Czujesz się osamotniony? Szukasz pomocy? Zadzwoń na numer +48 222 309 900. Fundacja Iwo-Doradztwo Obywatelskie świadczy pomoc osobom pokrzywdzonym przestępstwem i świadkom przestępstw oraz wspiera i rozwija system pomocy poprzez Sieć Pomocy Osobom Pokrzywdzonym.
Linia całodobowa dla osób pokrzywdzonych przestępstwem i świadków.
Pod telefonem i czatem dyżurują psychologowie, prawnicy, osoby doświadczone w kontakcie z pokrzywdzonymi.
Dzięki dotacjom z Funduszu Sprawiedliwości zbudowana została ogólnopolska sieci ośrodków i punktów pomocy pokrzywdzonym przestępstwem, gdzie skuteczne i szybkie wsparcie otrzymują ofiary przemocy, szczególnie kobiety i dzieci. Zostały uruchomione ośrodki rehabilitacji dla ofiar ciężkich wypadków i telefoniczna Linia Pomocy Pokrzywdzonym.
Linia Pomocy Pokrzywdzonym jest współfinansowana ze środków Funduszu Sprawiedliwości, którego dysponentem jest Minister Sprawiedliwości oraz spełnia następujące funkcje:
– obsługa telefonu zaufania dla ofiar przestępstw (w tym dotyczących przemocy domowej, prób samobójczych, wsparcia dla dzieci),
– zapewnienie osobom pokrzywdzonym przestępstwem dostępu do pomocy psychologicznej i prawnej świadczonej przez telefon i drogą elektroniczną za pośrednictwem skrzynki email info@numersos.pl,
– zapewnienie osobom pokrzywdzonym przestępstwem i świadkom możliwości umówienia się na spotkanie z osobą pierwszego kontaktu w Ośrodku Pomocy drogą telefoniczną,
– upowszechnianie wiedzy na temat praw osób pokrzywdzonych przestępstwem,
– promowanie systemu pomocy osobom pokrzywdzonym przestępstwem i świadkom, wsparcie merytoryczne.
Jaką formę pomocy mogą zapewnić osoby pracujące w Fundacji IWO Doradztwo Obywatelskie dla osób pokrzywdzonych?
wsparcie prawne w napisaniu pism, pomoc w przygotowaniu i złożeniu wniosku,
analiza dokumentacji prawnej, wsparcie psychologiczne, psychiatry i terapeuty,
pomoc w mediacjach.
Kiedy możesz liczyć na pomoc Linii Pomocy Pokrzywdzonym?
Przemoc domowa – pomoc w znalezieniu bezpiecznego schronienia i wsparcia prawnego oraz pomoc w zakresie pokrycia kosztów opieki nad dzieckiem w żłobku, klubie, przedszkolu lub w szkole, edukacji, podręczników lub korepetycji.
Przemoc fizyczna i psychiczna – pomoc w znalezieniu bezpiecznego schronienia i wsparcie prawne, pomoc w napisaniu pisma, pomoc w przygotowaniu i złożeniu wniosku.
Wypadek samochodowy – wsparcie prawne oraz wsparcie psychologiczne, pomoc w zakupie leków, sprzętu ortopedycznego i medycznego niezbędnego w powrocie do zdrowia, pomoc w zakresie rehabilitacji.
Kradzież i oszustwo – wsparcie prawne, pomoc w napisaniu pisma, pomoc w przygotowaniu i złożeniu wniosku, analiza dokumentacji prawnej.
Świadek przestępstwa – po zgłoszeniu się do jednego z ośrodków pomocy – pomoc w radzeniu sobie w tej sytuacji. Jeśli to konieczne pomoc tłumacza języka obcego lub tłumacza języka migowego.
Przestępstwa seksualne – pomoc w znalezieniu bezpiecznego schronienia, analizie dokumentacji prawnej, niezbędna pomoc materialna.
Inne przestępstwo – pomoc każdemu pokrzywdzonemu bez względu na to, jakim rodzajem przestępstwa został pokrzywdzony.
Pomoc postpenitencjarna – pomoc w powrocie do normalnego życia poza murami zakładu karnego, m.in. w znalezieniu schronienia, opłatach kosztów zakwaterowania, wsparcia materialnego. Pomoc w poszukiwaniu pracy, opłacie kursów zawodowych.
Pamiętaj! nikt nie ma prawa naruszać Twojej nietykalności cielesnej, nękać Cię (stalking jest karalny), pozbawić bezprawnie wolności, krzywdzić Cię psychicznie i fizycznie.
Potrzebujesz pomocy? Zadzwoń na + 48 222 309 900!