Centrum Usług Społecznych w Łapach

Nr telefonu

85 7152550

Email

kontakt@cuslapy.pl

Lokalizacja

Główna 50, Łapy

Centrum Usług Społecznych w Łapach

Nr telefonu

85 7152550

Email

kontakt@cuslapy.pl

Lokalizacja

Główna 50, Łapy

09/08/2022

W minioną niedzielę (31 lipca) na Placu Solidarności w Łapach odbyło się wydarzenie z okazji Pierwszych Urodzin Centrum Usług Społecznych w Łapach.

Organizatorami uroczystości byli Burmistrz Łap – Krzysztof Gołaszewski i Dyrektor Centrum Usług Społecznych w Łapach – Katarzyna Żukowska-Koc.

Uroczystość Pierwszych Urodzin Centrum Usług Społecznych w Łapach została objęta Honorowym Patronatem Marszałka Województwa Podlaskiego Pana dr. Artura Kosickiego.

Patronat medialny nad imprezą objęli telewizja TVP3 Białystok i lokalna Gazeta Łapska.

Udział w uroczystości wzięła Pani dr hab. Grażynę Ancyparowicz, która reprezentowała Prezydenta RP Andrzeja Dudę i jest członkiem Rady ds. Społecznych Narodowej Rady Rozwoju przy Prezydencie RP, która przekazała dedykowaną inkografikę z wizerunkiem Pałacu Prezydenckiego. Ponadto udział w uroczystości wzięli: Poseł na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej – Pan Stefan Krajewski,  Wojewoda Podlaski – Pan Bohdan Paszkowski, Wicestarosta Powiatu Białostockiego – Pan Roman Czepe, Radna Powiatu Białostockiego – Pani Maria Busłowska, Zastępca Komendanta Miejskiego Państwowej Straży Pożarnej w Białymstoku – Brygadier Tomasz Birycki, Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Bielsku Podlaskim – Młodszy brygadier Wojciech Kusznerko, Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Mońkach – Brygadier Dariusz Koc, Przewodniczący Rady Miejskiej w Łapach – Pan Dariusz Wincenciak oraz Radni Rady Miejskiej w Łapach,  Zastępca Burmistrza Łap – Pan Krzysztof Dudziński, Zastępca dyrektora Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Łapach  – Pani Bożena Kostro, Dyrektor Zespołu Szkół Mechanicznych w Łapach – Pani Dorota Kondratiuk, Dyrektor Centrum Kształcenia Zawodowego w Łapach – Pan Krzysztof Dobkowski, Przedstawiciele Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Białymstoku na czele z Panią Wiolettą Iwanowską. W uroczystości udział wzięli również przedstawiciele organizacji pozarządowych: Ośrodka Wspierania Organizacji Pozarządowych w Białymstoku – Pani Iwona Zaborowska i Pani Ewa Jasińska, Prezesa Stowarzyszenia Sportowo-Edukacyjnego „PETRUS” – Pani Barbara Dzierżek, Prezes Zarządu Stowarzyszenia „Kreatywni” – Pani Małgorzata Sadowska. W uroczystości nie mogło zabraknąć Sołtysów wsi z terenu Gminy Łapy, przedstawicieli szkół, gminnych jednostek organizacyjnych i spółek Gminy Łapy oraz  przedstawicieli Gminnej Rady Seniorów.

W programie uroczystości można było zobaczyć występy grupy teatralnej seniorów w sztuce pt. „CUS to nie ZUS”, dzieci ze Świetlicy Socjoterapeutycznej „Świat w kolorach”, solistów z Domu Kultury,  grupy MPower Cheers, pokaz tańca „Zumba”, występy Zespołów „Łapskie Nutki”, ”Płonkowianie”, „Kolej na Łapianki”. A wieczorem odbyła się potańcówka z zespołami „Nocny Kwartet” i „Mega Band”. Na koniec grupa „Fire Time” wykonała pokaz tańca z ogniami.

Ponadto mieszkańcy Gminy Łapy mogli skorzystać z badań profilaktycznych prowadzonych w mobilnej przychodni tj. spirometrycznych (w kierunku ASTMY i POCHP choroby obturacyjnej płuc, pomiar objętości, pojemności płuc oraz przepływu powietrza w płucach i oskrzelach), kardiologicznych (w kierunku wykrywania nieprawidłowości budowy i pracy serca), dermatologicznych (w kierunku wykrywania czerniaka czyli raka skóry), trychologicznych (w kierunku jakości włosów i stanu skóry głowy). Z badań profilaktycznych skorzystało prawie 200 osób.

W programie uroczystości przewidziano: stanowisko Centrum Usług Społecznych w Łapach, gdzie można było otrzymać informację nt. wszystkich usług społecznych i świadczeń realizowanych w CUS w Łapach, prezentację wozu strażackiego i pokaz udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej przygotowany przez strażaków z JRG PSP w Łapach, stanowisko Komisariatu Policji w Łapach i prezentację radiowozu, stanowisko Powiatowego Urzędu Pracy, gdzie mieszkańcy mogli skorzystać ze wsparcia doradcy zawodowego oraz aktualnych ofert pracy, stanowisko Letniej czytelni pod chmurką oraz loterię z nagrodami, przygotowane przez Bibliotekę Publiczną Miasta i Gminy Łapy, „Kącik kreatywności” dla najmłodszych uczestników uroczystości przygotowały przez Klub Integracji Społecznej „Sukces w działaniu” i Świetlicę Socjoterapeutyczną „Świat w kolorach”, a w min takie atrakcje jak: tworzenie prac plastycznych zwierzątka i postacie 3D, malowanie farbami po sterczu oraz domek do malowania, kolorowanki, malowanie twarzy, przygotowywanie własnych gniotkow z balonu i mąki, szachy, boisko dmuchane, przeciąganie liny, zabawa w zgadywanki, piniata z cukierkami, stanowisko z pysznymi słodkościami przygotowane przez Klub Wolontariusza, Dzienny Dom i Klub SENIOR+, wystawę królików przygotowaną przez Pana Mariana Łapińskiego sołtysa sołectwa Gąsówka Skwarki, dmuchany plac zabaw, zjeżdżalnie. Ponadto podczas wydarzenia rodzice uczestniczyli w warsztacie pt. „Pozytywna Dyscyplina”.

Współorganizatorami i sponsorami wydarzenia byli: Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Białymstoku, Komisariat Policji w Łapach, Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej w Białymstoku, Wojskowe Centrum Rekrutacji w Białymstoku, Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Łapy, Ośrodek Kultury Fizycznej w Łapach, Dom Kultury w Łapach, Piekarnia Wojciech Grodzki, BENMAR Markety Budowlane, KRUPIAK Robert i Paweł Wojno, MIKABO Usługi Budowlane, Spółdzielnia Mleczarska w Łapach, PSS SPOŁEM Łapy, Universal Brokers Sp. z o. o., KM Budownictwo, KAMO-TRANS Magdalena i Kamil Łupińscy, Ochotnicze Straże Pożarne z Uhowa, Łap Dębowina, Płonki Kościelnej i Łupanki Starej, Centrum Kształcenia Zawodowego, Zakład Wodociągów i Kanalizacji, Sklep Mega Party.

Przypominamy, iż Centrum Usług Społecznych w Łapach zostało utworzone z dniem 1 sierpnia 2021r. poprzez przekształcenie Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Łapach na podstawie prezydenckiej inicjatywy ustawodawczej – ustawy z dnia 19 lipca 2019r. o realizowaniu usług społecznych przez centrum usług społecznych.

Wydarzenie: I Urodziny Centrum Usług Społecznych w Łapach współfinansowane przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego.