Mieszkania treningowe i wspomagane
Mieszkania treningowe i wspomagane są formą pomocy społecznej przygotowującą do prowadzenia samodzielnego życia lub wspomagającą osoby w nim przebywające
w codziennym funkcjonowaniu pod opieką specjalistów. W zależności od celu udzielenia wsparcia prowadzone są jako mieszkania wspomagane lub treningowe.
Celem funkcjonowania mieszkań treningowych i wspomaganych jest stworzenie osobom w nim przebywającym warunków do godnego, możliwie niezależnego, samodzielnego
i aktywnego życia zgodnie z indywidualnymi wyborami, w szacunku do odrębności,
w poszanowaniu pełnej integracji ze społeczeństwem przy wsparciu specjalistów.
Do mieszkań treningowych i wspomaganych mogą być kierowane osoby pełnoletnie, pełnoletnie z dziećmi, jeśli są pod opieką osoby kierowanej, które ze względu na trudną sytuację życiową, wiek, niepełnosprawność lub chorobę potrzebują wsparcia
w funkcjonowaniu w codziennym życiu. Osoby te nie wymagają usług w zakresie świadczonym przez jednostkę całodobowej opieki. Wsparcie w mieszkaniu treningowym i wspomaganym mogą uzyskać w szczególności osoby: z zaburzeniami psychicznymi, opuszczające pieczę zastępczą w rozumieniu przepisów o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej, młodzieżowy ośrodek wychowawczy, zakład dla nieletnich.
Mieszkania wspomagane przeznaczone są osobom z niepełnosprawnościami
w szczególności z niepełnosprawnościami fizycznymi lub z zaburzeniami psychicznymi, osobom w podeszłym wieku lub przewlekle chorym.
Mieszkania treningowe przeznaczone są osobom, którzy potrzebują wsparcia w celu usamodzielnienia się, pomoc ta kierowana jest w szczególności do osób opuszczających pieczę zastępczą, placówki socjalne i socjalizujące.
Osoba ubiegająca się o skierowanie do uzyskania pomocy w formie pobytu w mieszkaniu treningowym i wspomaganym składa wniosek do CUS w Łapach. Do wniosku dołączyć należy: dokumenty potwierdzające rodzaj choroby, dokument potwierdzający tożsamość (do wglądu), dokumenty potwierdzające dochód, dokumenty świadczące o trudnej sytuacji życiowo-bytowej.
Pomoc w formie pobytu w mieszkaniu treningowym i wspomaganym udzielana jest na podstawie decyzji administracyjnej. Podjęcie decyzji o skierowaniu danej osoby do mieszkania chronionego poprzedzone jest wywiadem środowiskowym i uzgodnieniami pomiędzy pracownikiem socjalnym a osobą wnioskującą. Uzgodnienia dotyczą: celu pobytu, okresu pobytu, rodzaju i zakresu świadczonego wsparcia, odpłatności osoby korzystającej ze wsparcia, sposobu zgłaszania nieobecności w mieszkaniu chronionym, zasad i sposobu realizacji programu usamodzielniania osoby korzystającej ze wsparcia lub programu wspierania.
Szczegółowe zasady, organizację, prawa i obowiązki określa Regulamin organizacyjny mieszkań treningowych i wspomaganych
Gmina Łapy prowadzi 2 mieszkania wspomagane i 1 mieszkanie treningowe.