Centrum Usług Społecznych w Łapach

Nr telefonu

85 7152550

Email

kontakt@cuslapy.pl

Lokalizacja

Główna 50, Łapy

Centrum Usług Społecznych w Łapach

Nr telefonu

85 7152550

Email

kontakt@cuslapy.pl

Lokalizacja

Główna 50, Łapy

Świadczenie wspierające

Świadczenie wspierające jest nową formą wsparcia, o którą mogą ubiegać się osoby z

niepełnosprawnościami w wieku od ukończenia 18 roku życia.

Przyznanie świadczenia wspierającego przysługuje bez względu na osiągany przez osobę z niepełnosprawnościami oraz członków jej rodziny dochód.

Wniosek oraz załącznik tj. kwestionariusz samooceny można pobrać na stronie internetowej

• Wojewódzkiego Zespół ds. Orzekania o Niepełnosprawności

https://puw.bip.gov.pl/wojewodzki-zespol-do-spraw-orzekania-o-niepelnosprawnosci-ps/wojewodzki-zespol-do-spraw-orzekania-o-niepelnosprawnosci.html

Prawo do świadczenia wspierającego uzależnione jest od uzyskania przez osobę z niepełnosprawnością decyzji ustalającej poziom potrzeby wsparcia, na poziomie od 70 do 100 punktów.

Wysokość świadczenia wspierającego zależy od poziomu potrzeby wsparcia, czyli liczby przyznanych punktów i jest powiązana z wysokością renty socjalnej. 

Kwota świadczenia wynosi od 40% renty socjalnej (w przypadku ustalenia poziomu potrzeby wsparcia między 70 a 74 punktów) aż do 220% renty socjalnej (ustalenie poziomu potrzeby wsparcia na poziomie od 95 do 100 punktów).
Wraz z coroczną waloryzacją renty socjalnej, corocznej waloryzacji będzie podlegała także wysokość świadczenia wspierającego.

Ważne ! W przypadku sprawowania opieki nad osobą, która otrzyma świadczenie wspierające nie będzie przysługiwało świadczenie pielęgnacyjne ani SZO za ten sam okres.

W sytuacji, gdy świadczenie pielęgnacyjne bądź SZO będą wypłacone za okres, za który osoba wymagająca opieki otrzymała świadczenie wspierające będą stanowiły nienależnie pobrane świadczenie, a opiekun będzie zobowiązany do ich zwrotu.

Uzyskanie świadczenia wspierającego odbywa się w 2 etapach:

1 etap – uzyskanie decyzji ustalającej poziom potrzeby wsparcia

Wniosek o wydanie decyzji ustalającej poziom potrzeby wsparcia wraz z kwestionariuszem samooceny należy złożyć do Wojewódzkiego Zespołu do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności ( dołączyć należy ksero aktualnego orzeczenia )

W województwie podlaskim Zespół znajduje się pod adresem ul. Branickiego 17B
15-085 Białystok

2 etap – złożenie wniosku o ustalenie prawa do świadczenia wspierającego do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ZUS).

Wniosek do ZUS można złożyć tylko w formie elektronicznej.

Ważne terminy:

Harmonogram wprowadzenia świadczenia wspierającego:

– od 1 stycznia 2024 r. – świadczenie wspierające  będzie dostępne dla osób z niepełnosprawnościami z ustalonym poziomem potrzeby  wsparcia od 87 do 100 pkt, 

– od 1 stycznia 2025 r. – świadczenie wspierające będzie dostępne dla osób z niepełnosprawnościami z ustalonym poziomem potrzeby  wsparcia od 78 do 86 pkt,

– od 1 stycznia 2026 r. – świadczenie wspierające będzie dostępne dla osób z niepełnosprawnościami z ustalonym poziomem potrzeby  wsparcia od 70  do 77 pkt .

Z myślą o osobach niepełnosprawnych i ich opiekunach Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej uruchomiło infolinię dedykowaną nowemu świadczeniu wspierającemu. Osoby zainteresowane mogą otrzymać niezbędne informacje na temat samego świadczenia, jak i decyzji ustalającej potrzebę wsparcia.

Infolinia pod numerem telefonu 22 245 61 00 jest czynna od poniedziałku do piątku w godz. od 8.00 do 17.00

Informacji udzielają także pracownicy Wojewódzkiego Zespołu do spraw Orzekania o  Niepełnosprawności w Białymstoku w godzinach pracy Zespołu, tj.
poniedziałek 8.00 – 18.00
wtorek – piątek 7.30 – 15.30 pod numerem tel. +48 857439330