Centrum Usług Społecznych w Łapach

Nr telefonu

85 7152550

Email

kontakt@cuslapy.pl

Lokalizacja

Główna 50, Łapy

Centrum Usług Społecznych w Łapach

Nr telefonu

85 7152550

Email

kontakt@cuslapy.pl

Lokalizacja

Główna 50, Łapy

Przeciwdziałanie przemocy

Przeciwdziałanie przemocy

Cel usługi: Podstawowym założeniem procedury „Niebieskie Karty” jest zapewnienie bezpieczeństwa osobie lub osobom, które doświadczają stosowania przemocy domowej.

Forma realizacji: Procedura „Niebieskiej Karty” to ogół czynności podejmowanych i realizowanych przez przedstawicieli jednostek pomocy społecznej, gminnych komisji rozwiązywania problemów alkoholowych, policji, oświaty i ochrony zdrowia w związku z uzasadnionym podejrzeniem zaistnienia przemocy domowej, mająca zapewnić bezpieczeństwo osobie, doznającej  przemocy domowej.

 

Kto może skorzystać?

Z pomocy Zespołu Interdyscyplinarnego ds. przeciwdziałania przemocy domowej/ grupy diagnostyczno-pomocowej, może skorzystać osoba lub osoby, które doznają przemocy domowej, ale też osoby będące świadkami stosowania przemocy.

Co trzeba zrobić, aby skorzystać z usługi?

Wszczęcie procedury „Niebieskie Karty” może nastąpić przez:

– Pracownika socjalnego jednostki organizacyjnej pomocy społecznej

– Funkcjonariusza Policji

– Żołnierza Żandarmerii Wojskowej

– Pracownika socjalnego specjalistycznego ośrodka wsparcia dla osób doznających przemocy domowej

– Asystenta rodziny

– Nauczyciela

– Osobę wykonującą zawód medyczny, w tym lekarza, pielęgniarkę, położną lub ratownika medycznego

– Przedstawiciela gminnej komisji rozwiązywania problemów alkoholowych

– Pedagoga, psychologa lub terapeutę, będących przedstawicielami podmiotów, o których mowa w art. 9a ust. 3 ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu przemocy domowe

O uruchomienie procedury może prosić każda osoba dotknięta przemocą domową oraz osoby mające wiedzę, że w danej rodzinie dochodzi do przemocy. Trzeba pamiętać, że o wszczęciu procedury ostatecznie decyduje przedstawiciel służby/instytucji, do którego dokonujemy zgłoszenia, który może mieć inny ogląd sytuacji.

Inne, ważne informacje dla mieszkańca z punktu widzenia skorzystania z usługi?

Osobę dotkniętą przemocą domową zaprasza się na posiedzenie grupy diagnostyczno -pomocowej. Tam analizuje się sytuację rodziny i wypełnia formularz „Niebieska Karta – C”. Grupa diagnostyczno – pomocowa opracowuje indywidualny plan pomocy rodzinie zawierający propozycje działań pomocowych.

Osoba, wobec której istnieje podejrzenie, że stosuje przemoc jest wzywana na spotkanie grupy diagnostyczno-pomocowej. Z jej udziałem wypełniany jest formularz „Niebieska Karta – D”.

Skorzystaj z POMOCY