Centrum Usług Społecznych w Łapach

Nr telefonu

85 7152550

Email

kontakt@cuslapy.pl

Lokalizacja

Główna 50, Łapy

Centrum Usług Społecznych w Łapach

Nr telefonu

85 7152550

Email

kontakt@cuslapy.pl

Lokalizacja

Główna 50, Łapy

08/11/2024

Otwarty nabór partnera w celu wspólnej realizacji projektu w ramach programu Fundusze Europejskie dla Podlaskiego 2021-2027 Europejski Fundusz Społeczny PLUS Priorytet VIII Fundusze na rzecz edukacji i włączenia społecznego, Działanie 8.5 Wzmocnienie aktywnej integracji społecznej. Wsparcie rodzin przeżywających trudności opiekuńczo-wychowawcze, ogłoszonego przez Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego.

Gmina Łapy/Centrum Usług Społecznych w Łapach ogłasza konkurs na wspólne przygotowanie i realizację projektu
w ramach Działania 8.5 Wzmocnienie aktywnej integracji społecznej. Wsparcie rodzin przeżywających trudności opiekuńczo-wychowawcze.

Wybór partnera w projekcie następuje zgodnie z ustawą z dnia 28 kwietnia 2022 r. o zasadach realizacji zadań finansowanych ze środków europejskich w perspektywie finansowej 2021-2027, w tym wybór partnera spoza sektora finansów publicznych – zgodnie z art. 39 ust. 1-4 ww. ustawy.

  1. Cel projektu:

Wspieranie integracji społecznej osób zagrożonych ubóstwem lub wykluczeniem społecznym, w tym osób najbardziej potrzebujących i dzieci.

Liderem projektu jest: Gmina Łapy reprezentowana przez Centrum Usług Społecznych w Łapach, które jednocześnie będzie sprawowało nadzór merytoryczny nad projektem oraz wyznaczało kierunki działań.

  1. Cel partnerstwa:

Celem partnerstwa jest wspólna realizacja projektu, którego rezultatem będzie:

1) rozwój usług wsparcia rodziny przeżywającej trudności opiekuńczo-wychowawcze prowadzone przez Centrum Usług Społecznych w Łapach, w tym m.in. asystentury rodzinnej, poradnictwa specjalistycznego, mediacji, pomocy prawnej, grup wsparcia, rodziny wspierającej, usług interwencji kryzysowej oraz usługi w zakresie przeciwdziałania przemocy domowej, w tym przemocy w rodzinie.

2) wsparcie dla tworzenia i funkcjonowania placówek wsparcia dziennego dla dzieci i młodzieży m.in.: ogniska wychowawcze i koła zainteresowań, świetlice środowiskowe, świetlice socjoterapeutyczne, kluby młodzieżowe organizujące zajęcia socjoterapeutyczne lub z programami socjoterapeutycznymi.

3) usługi dla dzieci i młodzieży wymagających wsparcia, przebywających w rodzinach oraz w różnego rodzaju instytucjach całodobowych, np. ośrodkach wychowawczych.

4) szkolenia kadr na potrzeby świadczenia usług w społeczności lokalnej (wyłącznie jako element wsparcia możliwy do realizacji wyłącznie z typem 1, 2, 3.  Typ 4 nie jest obligatoryjny).

III. Obszar realizacji projektu: Gmina Łapy.

  1. Okres realizacji projektu oraz budżet:

1) przewidywany okres realizacji projektu: wrzesień 2025 r. – 31 grudzień 2029 r.

2) szacowany budżet projektu: 3 750 000,00 PLN,

 

 

  1. Działania przewidziane do realizacji w ramach projektu:

Planowane główne działania przewidziane do realizacji to przede wszystkim:

  1. Usługi w zakresie wspierania rodziny przeżywającej trudności w wypełnianiu funkcji opiekuńczo-wychowawczej:
  • Rodzinie przeżywającej trudności w wypełnianiu funkcji opiekuńczo-wychowawczych zgodnie z art. 8 ustawy o wspieraniu rodziny zapewnia się wsparcie, które polega w szczególności na:
  1. analizie sytuacji rodziny i środowiska rodzinnego oraz przyczyn kryzysu w rodzinie;
  2. wzmocnieniu roli i funkcji rodziny;
  3. rozwijaniu umiejętności opiekuńczo-wychowawczych rodziny;
  4. podniesieniu świadomości w zakresie planowania oraz funkcjonowania rodziny;
  5. pomocy w integracji rodziny;
  6. przeciwdziałaniu marginalizacji i degradacji społecznej rodziny;
  7. dążeniu do reintegracji rodziny.
  • Wspieranie rodziny jest prowadzone w formie:
  1. pracy z rodziną;
  2. pomocy w opiece i wychowaniu dziecka.

3)   Zgodnie z art. 9 ustawy o wspieraniu rodziny rodzina może otrzymać wsparcie przez działania:

  1. instytucji i podmiotów działających na rzecz dziecka i rodziny (np. asystentura rodzinna),
  2. placówek wsparcia dziennego,
  3. rodzin wspierających.

4)   Zgodnie z art. 10 ust.3 ustawy o wspieraniu rodziny praca z rodziną jest prowadzona w szczególności w formie:

  1. konsultacji i poradnictwa specjalistycznego;
  2. terapii i mediacji;
  3. usług dla rodzin z dziećmi, w tym usług opiekuńczych i specjalistycznych;
  4. pomocy prawnej, szczególnie w zakresie prawa rodzinnego;
  5. organizowania dla rodzin spotkań, mających na celu wymianę ich doświadczeń oraz zapobieganie izolacji, zwanych dalej „grupami wsparcia” lub „grupami samopomocowymi”.

  1. Usługi w zakresie przeciwdziałania przemocy domowej, w tym przemocy w rodzinie

Usługi przeciwdziałania przemocy domowej, w tym przemocy w rodzinie powinny być realizowane na mocy ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu przemocy domowej (Dz. U. z 2021 r. poz. 1249, z późn. zm.) oraz są świadczone w społeczności lokalnej, co oznacza, że schronienie nie może być udzielane w placówkach świadczących opiekę instytucjonalną.

  1. Usługi w ramach placówek wsparcia dziennego

W celu wsparcia rodziny dziecko może zostać objęte opieką i wychowaniem w placówce wsparcia dziennego. Placówkę wsparcia dziennego prowadzi gmina/powiat, podmiot, któremu gmina/powiat zleciła realizację tego zadania na podstawie art. 190, lub podmiot, który uzyskał zezwolenie wójta/starosty. Zgodnie z artykułem 24 ustawy o wspieraniu rodziny:

  • Placówka wsparcia dziennego może być prowadzona w formie:
  1. opiekuńczej, w tym kół zainteresowań, świetlic, klubów i ognisk wychowawczych;
  2. specjalistycznej;
  3. pracy podwórkowej realizowanej przez wychowawcę.
  • Placówka wsparcia dziennego prowadzona w formie opiekuńczej zapewnia dziecku:
  1. opiekę i wychowanie;
  2. pomoc w nauce;
  3. organizację czasu wolnego, zabawę i zajęcia sportowe oraz rozwój zainteresowań.
  • Placówka wsparcia dziennego prowadzona w formie specjalistycznej w szczególności:
  1. organizuje zajęcia socjoterapeutyczne, terapeutyczne, korekcyjne, kompensacyjne oraz logopedyczne;
  2. realizuje indywidualny program korekcyjny, program psychokorekcyjny lub psychoprofilaktyczny, w szczególności terapię pedagogiczną, psychologiczną i socjoterapię.

4) Placówka wsparcia dziennego prowadzona w formie pracy podwórkowej realizuje działania animacyjne i socjoterapeutyczne.

5)  Placówka wsparcia dziennego może być prowadzona w połączonych formach, o których mowa w pkt 1.

6)  Zgodnie z kryterium szczególnym nr 3 usługi wsparcia rodziny w postaci pomocy w opiece i wychowaniu dzieci w formie placówek wsparcia dziennego polegają na:

  1. tworzeniu nowych miejsc opieki i wychowania w ramach nowo tworzonych placówek wsparcia dziennego i/lub
  2. wsparciu istniejących placówek (z zastrzeżeniem, że wsparcie istniejących placówek wsparcia dziennego jest możliwe wyłącznie pod warunkiem zwiększenia liczby miejsc w tych placówkach lub rozszerzenia oferty wsparcia).
  3. Usługi dla dzieci i młodzieży wymagających wsparcia

1) Działania na rzecz poprawy jakości i dostępności usług wsparcia dzieci i młodzieży doświadczających kryzysu, służących wzmacnianiu ich kompetencji do pełnienia ról społecznych i budowania więzi z rodziną i innymi dorosłymi, również w dorosłym życiu. Działania realizowane w projekcie muszą wynikać z przeprowadzonej diagnozy potrzeb uczestników oraz muszą być świadczone w społeczności lokalnej.

2) Wsparcie dzieci i młodzieży przebywających w całodobowych instytucjach opieki nie mogą wzmacniać potencjału instytucjonalnego tych placówek (np. zatrudnianie personelu, remonty, wyposażenie). W projekcie nie mogą być tworzone nowe miejsca ani wspierane istniejące miejsca opieki w placówkach świadczących opiekę instytucjonalną. Działania projektowe mogą dotyczyć wsparcia dzieci i młodzieży oraz kadr w zakresie zgodnym z ideą deinstytucjonalizacji.

  1. Proponowany zakres zadań przewidzianych dla partnera:
  2. Wsparcie merytoryczne i organizacyjne Gminy Łapy/Centrum Usług Społecznych w Łapach obejmujące przypisane we wniosku o dofinansowanie zadania, ustalone na etapie przygotowania części budżetowych oraz opisowych projektu.
  3. Opracowanie, wspólnie z Liderem projektu, zakresu merytoryczno-finansowego projektu.
  4. Złożenie wniosku o dofinansowanie projektu za pośrednictwem generatora.
  5. Prowadzenie czynnej rekrutacji osób zagrożonych ubóstwem lub wykluczeniem społecznym, w tym osób najbardziej potrzebujących i dzieci.
  6. Prowadzenie akcji informacyjno-promocyjnych, organizacja wydarzeń i spotkań promujących założenia projektu.
  7. Bieżąca realizacja zdań, ewaluacja i monitoring.
  8. Zarządzanie projektem (w części dotyczącej Partnera projektu), rozliczanie finansowe, sprawozdawczość.
  9. Gmina Łapy/Centrum Usług Społecznych w Łapach zastrzega, że szczegółowy zakres projektu ustalony zostanie na etapie jego przygotowania i może obejmować wyłącznie wybrane działania zgodnie z potrzebami określonymi na etapie diagnozy sytuacji problemowej.

VII. Wymagania wobec partnera:

Partner musi posiadać doświadczenie w realizacji działań na rzecz wspierania integracji społecznej osób zagrożonych ubóstwem lub wykluczeniem społecznym, w tym osób najbardziej potrzebujących i dzieci na terenie woj. podlaskiego oraz dysponować odpowiednim potencjałem osobowym zdolnym do realizacji zadań przewidzianych w projekcie:

  1. Realizacja projektu w partnerstwie przyczyni się do osiągnięcia planowanych rezultatów oraz produktów projektu.
  2. Partner musi posiadać zasoby niezbędne do realizacji projektu (kadrę, sprzęt techniczny, infrastrukturę, potencjał finansowy).
  3. Partner będzie angażowany w zadania realizowane w ramach projektu na każdym jego etapie, w tym wspólne przygotowanie wniosku o dofinansowanie projektu i wspólne zarządzanie projektem, w oparciu o doświadczenie i wiedzę praktyczną (ostateczny podział zadań będzie przedmiotem ustaleń zawartych w umowie o partnerstwie).
  4. Partnerem nie może być podmiot wykluczony z możliwości otrzymania dofinansowania.
  5. Zespół projektowy partnera będzie dyspozycyjny przez pełen okres przygotowania i realizacji projektu, a także w przypadku konieczności prowadzenia prac związanych z rozliczaniem projektu po okresie jego realizacji.
  6. Z partnerem wyłonionym w toku naboru zostanie zawarta umowa o partnerstwie, której zakres został wskazany w art. 39 ust. 9 ustawy z dnia 28 kwietnia 2022 r. o zasadach realizacji zadań finansowanych ze środków europejskich w perspektywie finansowej 2021–2027 (Dz. U. 2022 poz. 1079 z późn.zm.).

VIII. Zgłoszenie powinno zawierać:

  1. Opis dotychczasowej działalności kandydata na partnera, uwzględniający jego największe osiągnięcia, zwłaszcza w zakresie realizacji projektów finansowanych ze środków Unii Europejskiej oraz działalności związanej z integracją społeczną osób zagrożonych ubóstwem lub wykluczeniem społecznym.
  2. Opis udziału w projekcie, w szczególności propozycje realizacji działań określonych w pkt. VI ust. 1 (Proponowany zakres zadań przewidzianych dla partnera)
  3. Wykaz zrealizowanych usług/projektów w zakresie świadczenia usług integracji społecznej osób zagrożonych ubóstwem lub wykluczeniem społecznym w szczególności określonych w pkt. V wraz z ich krótkim opisem.
  4. Wykaz osób, którymi dysponuje kandydat na partnera wraz z informacjami na temat ich kwalifikacji zawodowych, doświadczenia oraz ze wskazaniem czynności, jakie osoby te mogą realizować w projektach.
  5. Deklarację gotowości przygotowania wszelkiej niezbędnej dokumentacji wymaganej do podpisania umowy o dofinansowanie projektu.
  6. Dokumenty potwierdzające status prawny kandydata na partnera i umocowanie osób go reprezentujących.
  7. Oświadczenie, o nie podleganiu wykluczeniu z możliwości ubiegania się o dofinansowanie na podstawie odrębnych przepisów, w szczególności: art. 207 ust. 4 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (t.j. Dz. U. 2013 r., poz. 885 z późn. zm.); lub wobec których orzeczono zakaz dostępu do środków funduszy europejskich na podstawie odrębnych przepisów:
    1. 12 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 15 czerwca 2012 r. o skutkach powierzania wykonywania pracy cudzoziemcom przebywającym wbrew przepisom na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. z 2021 r. poz. 1745);
    2. 9 ust. 1 pkt 2a ustawy z dnia 28 października 2002 r. o odpowiedzialności podmiotów zbiorowych za czyny zabronione pod groźbą kary (Dz. U. z 2020 r., poz. 358 z późn. zm.).
  8. Zgłoszenie powinno wpłynąć na formularzu, który stanowi załącznik nr 1 do niniejszego zapytania.
  9. Opis kryteriów branych pod uwagę w wyborze partnera
  10. Kryteria oceny ofert:
    • Ocena złożonych ofert prowadzona będzie zgodnie z art. 39 ustawy z dnia 28 kwietnia 2022 r.o zasadach realizacji zadań finansowanych ze środków europejskich w perspektywie finansowej 2021–2027 (Dz. U. 2022 poz. 1079 z późn.zm.), z zachowaniem zasady przejrzystości i równego traktowania podmiotów.
    • Preferowane będą podmioty o największym potencjale z punktu widzenia celów partnerstwa i założeń projektu.
    • Pod ocenę wzięty zostanie potencjał osobowy kandydata na Partnera, liczba pracowników ich wykształcenie i kwalifikacje oraz doświadczenie zawodowe.
    • W toku badania i oceny ofert ogłaszający nabór zastrzega sobie możliwość zwrócenia się do kandydata na partnera o przedstawienie dodatkowych wyjaśnień, informacji i dokumentów.

  1. Kryteria punktowe:
  • Spełnienie wymogów formalnych (oświadczenia o których mowa w pkt VIII pkt. 5 – 8)
  • Opis dotychczasowej działalności kandydata na partnera, uwzględniający jego największe osiągnięcia, zwłaszcza w zakresie realizacji projektów finansowanych ze środków Unii Europejskiej oraz działalności związanej z integracją społeczną osób zagrożonych ubóstwem lub wykluczeniem społecznym. Max. 30 pkt
  • Wykaz zrealizowanych usług/projektów w zakresie świadczenia usług z zakresu integracji społecznej osób zagrożonych ubóstwem lub wykluczeniem społecznym wraz z ich krótkim opisem. Max. 30 pkt.
  • Wykaz osób, którymi dysponuje kandydat na partnera wraz z informacjami na temat ich kwalifikacji zawodowych, doświadczenia oraz ze wskazaniem czynności, jakie osoby te mogą realizować w projektach. Max. 10 pkt.

  1. Termin i miejsce składania ofert
  2. W ramach niniejszego naboru kandydat na partnera może złożyć tylko jedną ofertę.
  3. Nie ma możliwości zmiany oferty lub wycofania w celu ponownego złożenia oferty przed upływem terminu składania ofert.
  4. Ofertę kandydata na partnera wraz z załącznikami należy przygotować w języku polskim na formularzu zgłoszenia partnera do wspólnej realizacji projektu, stanowiącym załącznik nr 1 do niniejszego ogłoszenia.
  5. Wraz z ofertą należy przedłożyć załączniki (wyłącznie w wersji papierowej):
  6. a) aktualny odpis z rejestru lub odpowiedniego wyciągu z ewidencji lub inne dokumenty potwierdzające status prawny oferenta i umocowanie osób go reprezentujących;
  7. b) pełnomocnictwo do składania oświadczeń woli (w przypadku gdy umowę będą podpisywały osoby inne niż uprawnione do reprezentacji zgodnie ze statutem i odpisem z Krajowego Rejestru Sądowego);
  8. c) aktualny statut podmiotu;
  9. d) pisemne oświadczenie o dysponowaniu: personelem posiadającym odpowiednie kwalifikacje i przygotowanie fachowe osób odpowiedzialnych za realizację działań projektowych (w podziale na zadania merytoryczne i zarządcze), sprzętem technicznym, infrastrukturą oraz potencjałem finansowym;
  10. e) inne dokumenty mogące mieć znaczenie przy ocenie oferty, w szczególności potwierdzające spełnienie wymogów stawianych w rozdziale IX.
  11. Oferta powinna zawierać wszystkie niezbędne informacje zgodnie z wymaganiami wobec kandydata na partnera i zakresu oferty określonymi w niniejszym ogłoszeniu.
  12. Oferta oraz wszystkie oświadczenia składane w ramach niniejszego naboru powinny być podpisane przez osobę/ osoby upoważnioną do reprezentowania podmiotu składającego ofertę, zgodnie z zasadą reprezentacji wynikającą z postanowień odpowiednich przepisów prawnych lub pełnomocnictwa. Oferta powinna być podpisana w sposób umożliwiający identyfikację osoby składającej podpis (np. czytelny podpis składający się z pełnego imienia i nazwiska lub podpis nieczytelny opatrzony pieczęcią imienną) lub podpis elektroniczny.
  13. Ofertę w formacie .doc., docx. lub .pdf należy przesłać w terminie do 21 dni od daty ogłoszenia naboru (tj. do dnia 29 listopada 2024 r.; do godz. 15:30 na adres e-mail: kontakt@cuslapy.pl, pocztą lub osobiście w biurze: Centrum Usług Społecznych w Łapach ul. Główna 50, 18-100 Łapy. Oferty złożone po terminie, na niewłaściwym formularzu, bez wszystkich wymaganych załączników lub przez nieuprawniony podmiot pozostaną bez rozpatrzenia.
  14. Wyniki naboru zostaną opublikowane w terminie 7 dni od zatwierdzenia wyboru partnera na

stronach: https://www.cuslapy.pl, https://www.lapy.pl.

  1. Gmina Łapy/Centrum Usług Społecznych w Łapach, zastrzega sobie prawo do unieważnienia naboru na każdym etapie bez podawania powodu.

  1. Postanowienia końcowe
  2. Od ogłoszonego wyniku naboru nie przysługuje odwołanie.
  3. Ogłaszający zastrzega sobie prawo do wnioskowania o dodatkowe wyjaśnienia/ uszczegółowienie przesłanych ofert w trybie roboczym (drogą elektroniczną).
  4. Ogłaszający zastrzega sobie prawo do negocjowania warunków realizacji partnerstwa, rozstrzygnięcia niniejszego naboru bez wyboru żadnego z kandydatów na partnera, jak i do unieważnienia naboru w każdej chwili bez podania przyczyn.
  5. W przypadku unieważnienia naboru ogłaszający nie ponosi odpowiedzialności za szkody jakie poniósł z tego tytułu kandydat na partnera, który dokonał zgłoszenia, a w szczególności ogłaszający nie ponosi odpowiedzialności za koszty przygotowania oferty.
  6. W przypadku wystąpienia przyczyn skutkujących brakiem możliwości zawarcia umowy partnerskiej z wybranym partnerem, ogłaszający dopuszcza możliwość zawarcia umowy partnerskiej z podmiotem, który jako następny w kolejności został najwyżej oceniony. Niniejsze ogłoszenie nie stanowi oferty w myśl art. 66 kodeksu cywilnego, jak również nie jest ogłoszeniem w rozumieniu ustawy z dnia 29 stycznia 2004 r. Prawo zamówień publicznych oraz nie stanowi zobowiązania Gminy Łapy reprezentowanej przez Centrum Usług Społecznych w Łapach do przyjęcia

którejkolwiek z ofert.

XII. Integralną część ogłoszenia stanowią:

  1. Załącznik nr 1 – Formularz zgłoszenia partnera do wspólnej realizacji projektu wraz z oświadczeniami,
  2. Załącznik nr 2 – Oświadczenie o współpracy.

Szczegóły w załącznikach.

Otwarty nabór partnera w celu wspólnej realizacji projektu
Załącznik nr 1 – Formularz zgłoszenia partnera
Załącznik nr 2 – Oświadczenie
Zarządzenie nr 134 2024 w sprawie ogłoszenia otwartego konkursu na nabór partnera